ВЕТЕРИНАРНА КЛІНІКА В ОДЕСІ
(048) 706 59 06
ru
|
ua
|
Форма зв'язку

Токсикологія собак

Що не можна давати собакам та як допомогти при отруєнні 

Розповідає Юлія Геннадіївна Гуріна, керівник ВРІТ ветеринарної клініки "Ексвет".

Собаки по своїй природі дуже допитливі тварини, особливо в молодому віці. Цуценята пізнають світ шляхом вивчення усього їстівного та не зовсім. Мабуть, кожен власник  проходив через це — знищені меблі, взуття. Є породи, що особливо відрізняються любов'ю поласувати чимось неїстівним, а часом небезпечним: лабрадор, хаскі, німецька вівчарка, пітбуль. Часто поїдання неїстівних предметів веде до обструкції (непрохідності) шлунково-кишкового тракту. А іноді сторонні речовини та предмети можуть нести токсичну загрозу життю улюбленця. Ми регулярно зустрічаємося з цим в роботі. 

Найпопулярніші отруєння у собак

Шоколад

Так, саме шоколад займає перше місце у чарті з отруєнь собак. Річ у тому, що шоколад містить теобромін та кофеїн. Теобромін впливає у собак на серцево-судинну, нервову та респіраторну системи. Найбільше теоброміну міститься у чорному шоколаді (15 мг/г), в молочному шоколаді менше (2 мг/г) й найменше у білому шоколаді. Смертельна доза для собаки 100 - 500 мг/кг маси тіла.

Перші прояви отруєння  шоколадом — блювота, гіперзбудливість, тахікардія, діарея, задишка, судоми. В рідких випадках може привести до смерті.

❗️ Перша допомога, якщо ви помітили, що собака з'їв шоколад: в домашніх умовах можна спробувати викликати блювоту самостійно, для цього треба випоїти перекис водню 3%, розведений 1:1 з водою в дозі 5-10 мл/кг, але не більш ніж 50 мл. Якщо викликати блювоту самостійно не вдається, треба негайно звернутися до ветеринарного лікаря. 
Зверніть увагу! У котів не можна викликати блювоту перекисом, це може спровокувати гастрит! 

Щуряча отрута (родентициди)

На жаль, саме з таким отруєнням ми зустрічаємося в нашій клініці близько 1 раз на 2 місяці.
Є кілька поколінь щурячої отрути. В ранніх препаратах першого покоління діючою речовиною був варфарин, кумарин. Зараз в основному використовують препарати другого покоління — бродіфакум, бромадіолон. Механізм дії цих препаратів заснований на тому, що вони блокують вітамін К, який є дуже важливим для нормального згортання крови.

Симптоми отруєння будуть проявлятися у вигляді гематом по тілу, блювоти з кров'ю, діареї з кров'ю, задишки. Може бути кровотеча в грудну та черевну порожнини. Перші клінічні ознаки можуть розвинутися протягом 3-7 днів після поїдання отрути. Токсичний ефект собака може отримати навіть з'ївши отруєну мишу або щура. 

❗️ У разі виникнення  будь-якої симптоматики отруєння негайно зверніться до ветеринарної клініки! Якщо вам відома назва препарату чи у вас залишилася упаковка від отрути, візьміть її з собою. В такій ситуації допомогти своєму улюбленцю самостійно неможливо! В умовах клініки може знадобитися переливання крови, а також введення специфічного антидота — фітоменадіона (К1).

️Отруєння ізоніазидом (Тубазид)

Наразі улюбленим препаратом догхантерів (дуже нехороші люди, що не люблять собак) є саме ізоніазид. Періодично приманки з цим препаратом можна виявити на вулиці. Догхантери кладуть його в ковбасу й потім згодовують собакам або розкидають по місцях, де ті мешкають. Здебільшого отруюються вуличні собаки, але нерідко отруту підбирають й домашні тварини. Механізм дії полягає в тому, що ізоніазид зв'язує піридоксин та заважає утворенню гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК), яка дуже важлива для регуляції нервової системи.

Клінічні ознаки після вживання "смаколика" розвиваються швидко та проявляються зазвичай спочатку у вигляді одноразової блювоти, за цим слідує порушення координації, порушення свідомості, підвищене слиновиділення та судоми. Протягом 2 годин може наступить летальний результат, якщо вчасно не надати першу допомогу!

❗️ Якщо ви помітили у собаки такі симптоми, треба негайно ввести внутрішньом'язово антидот — вітамін В6 (піридоксин) з розрахунку 1 мл/кг ваги тіла. Після того, як ввели препарат, ТЕРМІНОВО доставте собаку до клініки, бо введення саме лише антидота недостатньо. Може знадобитися додаткове купірування судом, інфузійна терапія, киснева терапія.

️Нестероїдні протизапальні препарати (Нурофен, Німесил, Диклофенак)

З таким отруєнням ми зустрічаємося так само часто, як з отруєнням тубазидом. Ситуації зазвичай складаються по трьох сюжетах: 
а) власник залишив своє знеболювальне в доступному місці. Нурофен, наприклад, має солодку оболонку і стає смаколиком для собаки;
б) власник помітив ознаки болю у свого улюбленця й вирішив "допомогти" йому, використовуючи знеболювальні зі своєї аптечки;
в) також буває, що собаки проявляють кульгавість, та турботливий власник вирішує намазати хвору ногу Диклофенаком, наприклад. Собака довго не терпить дивну мазь та злизує її.
У всіх трьох ситуаціях ми отримуємо отруєння нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ).

У собак, як і у котів, НПЗЗ можуть викликати виразку шлунка, гостре пошкодження нирок, неврологічні розлади. Зрідка навіть перфорацію стінки шлунка та перитоніт.

❗️ Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, дайте собаці активоване вугілля  з розрахунку 1 таблетка/1 кг ваги та доставте собаку до  лікаря! Якщо після вживання препарату пройшло менш як 2 години, можна спробувати спровокувати блювоту перекисом (див.вище). Після блювоти все одно доставте тварину до лікаря. УСІ знеболювальні препарати призначаються тваринам тільки ветеринарним лікарем! 

️Отруєння ксилітолом

Ксилітол (ксиліт) — це замінник цукру, який часто використовують як підсолоджувач в жувальній гумці, деяких цукерках, навіть у  випічці. Для людей ксилітол абсолютно нешкідливий, але  для собак його вживання може статися летальним. Механізм дії наступний: ксилітол викликає швидке вивільнення інсуліну, що веде до гіпоглікемії. Великі дози можуть викликати гостру печінкову недостатність. 

Симптоматика даного отруєння може розвиватися вже через 30 хвилин та проявляється у вигляді блювоти, слабкості, порушення координації руху та судомах.

❗️ Якщо собака з'їв продукт, який містить ксилітол, на ваших очах — негайно викликайте блювоту та везіть улюбленця до ветеринарної клініки! Лікування такого отруєння має проводитися в умовах стаціонару для контролю судом та функцій печінки. 

️Отруєння виноградом та родзинками

На даний момент механізм дії винограду на організм невідомий. Виноград, родзинки та смородина можуть викликати у собак гостре ушкодження нирок.

Першими симптомами можуть бути млявість, зниження апетиту, блювота, у важких випадках відсутність сечовиділення.

❗️ Якщо ви побачили, що собака з'їв виноград чи похідне винограду, треба спробувати спровокувати блювоту або дати активоване вугілля.

 

Собаки

Видалення пухлини головного мозку у собакиПерелом хребта у собаки через автотравму - клінічний випадокВиразка дванадцятипалої кишки у собаки - клінічний випадокЛатеральний вивих колінної чашки у собаки - комбінована патологія стегнаЯк зрозуміти, що у собаки болитьКолапс трахеї у собаки - клінічний випадокПолірадикулоневрит у собаки – клінічний випадокМастоцитома у собаки в повіці - клінічний випадокДископатія у собак - хвороба міжхребцевих дисківДискогенний Вобблер–синдром у собаки: ознаки, діагностика, лікуванняТромбоцитопенія у собаки - клінічний випадокПортосистемний внутрішньопечінковий шунт у собакиЯк діставали глисти з серця собакиЛікування вивиху надколінка та гіпоплазії медіального мищелку у собаки - операція PGRКлінічний випадок лікування бульозної хвороби легень у собакиКератокон'юнктивіт у собаки - клінічний випадокКлінічний випадок відновлення пацієнта після ятрогенного переломовивиху у шийному відділі хребтаЛатералізація черпалоподібного хряща при лікуванні брахіцефалічного синдрому у собакиПереломи щелепи у собаки — до чого тут зубиВивих кришталика у собаки породи пекінесНекроз сечового міхура у собаки - клінічний випадокКорекція дисплазії ліктьового суглоба методом PAUL. Клінічний випадокВиразка шлунку у собаки. Клінічний випадокПортосистемний (портокавальний) шунт у собаки - що таке, симптоми, лікуванняДвостороння операція TWO - Корекція розриву передньої хрестоподібної зв'язкиКолоски у собакБрахіцефалічний синдром у собак - що таке та як лікуватиПопереково-крижовий стеноз/Синдром Cauda EquinaГідроцефалія собак. Вентрикулоперітонеальне шунтуванняАтлантоаксіальна нестабільність. Сучасна діагностика та методи лікуванняTPLO та одномоментна корекція вальгусної деформації гомілкиАрахноїдальний дивертикул. Дорсальна геміламінектомия.Лікування синдрому Вобблера у ротвейлера - клінічний випадокПротезування ока собаціОрганозберігаюча операція при остеосаркомі ліктьової кістки з використанням 3D імплантаТоксикологія собакТромбоз брижі у собакиПіометра у собаки. Історія хвороби.Корекція Боталової протокиЯк цуценяті лікувалі перелом та вилікували серцеОперація на стравоході або Що таке куряча кісткаКліщи у собак та котівЛікування дисплазії у собаки. Операція DPO - клінічний випадокОбережно! Бабезіоз!Тепловий удар у собак - ознаки, перша допомога, як уникнути

Рекомендовані статті

17.05.2022
Власникам, Лікарям, Історії пацієнтів
Видалення пухлини головного мозку у собаки
Собаки
Собаки
Собаки

Поставити питання