ВЕТЕРИНАРНА КЛІНІКА В ОДЕСІ
(048) 706 59 06
ru
|
ua
|
Форма зв'язку

Дискогенний Вобблер–синдром у собаки: ознаки, діагностика, лікування

Автор статті Олексій Португейс - ортопед, невролог, провідний хірург ветеринарної клініки "Ексвет".

Скорочення:
Синдром Вобблера - СВ
Шийна спонділоміелопатія - ШСМ
Верхній руховий нейрон - ВРН
Нижній руховий нейрон - НРН
Спинний мозок - СМ

Що таке синдром Вобблера

У літературі існує кілька альтернативних номенклатур Вобблер-синдрому. Наприклад:
• шийна спондилопатія,
• шийна спондиломієлопатія,
• мальформація шийних хребців,
• синдром нестабільності шийного відділу тощо.

Деякі статті з цієї темі описують хворобу в цілому, а деякі - по породах собак. Точна причина виникнення хвороби невідома, й тому в основному використовують термін - шийна спондиломієлопатія. Цей термін охоплює різні аномалії м'яких та твердих тканин.

Синдром Вобблера часто зустрічається у середніх та великих собак таких порід, як дог, доберман-пінчер, лабрадор, ротвейлер, бернський зенненхунд, кане корсо.
Віковий інтервал - молодий та середній вік. Наприклад, у доберманів - від 4 до 8 років. У догів частіше в ранньому віці - 1-2 роки.
Найбільш ймовірна причина хвороби - надмірна рухливість каудальних хребців шийного відділу хребта (С4-С5, С5-С6, С6-С7, С7-Th1), що призводить до вторинних змін м'яких та твердих тканин хребта.
Найбільша частота виникнення ШСМ знаходиться в проміжках С5-С6 і С6-С7.

Патологічні зміни, які виявляються на місці хвороби, в основному містять гіпертрофію міждужкової зв'язки, дорсальної поздовжньої зв'язки, дископатії по типу Хансен II, гіпертрофію суглобових капсул, пороки розвитку хребців. Усі ці зміни призводять до стенозування хребетного каналу та, відповідно, до компресії спинного мозку.

Розрізняють дві основні форми Вобблер-синдрому

• дискогенний - коли основна компресія спинного мозку йде від міжхребцевого диска й м'яких тканин,
• остеогенний - коли компресія мозку обумовлена зміненою кістковою тканиною (суглобові фасетки, дужки хребців) 

Компресія спинного мозку - схема1 - немає компресії СМ,  2 - дискогенна компресія СМ,  3 - остеогенна компресія СМ

Також розрізняють динамічну компресію СМ та статичну.

Компресія СМ при розгинанні шиї (мієлограма)Компресія СМ при розгинанні шиї (мієлограма)
Значне зменшення компресії СМ під час лінійної тракції (мієлограма)Значне зменшення компресії СМ під час лінійної тракції (мієлограма)

Клінічні ознаки Вобблер-синдрому

Клінічні ознаки варіюють від періодичного болю в шийному відділі до порушення ходи різного ступеня тяжкості.

Ознаки болю в шийному відділі зазвичай виглядають як загальна пригніченість, небажання пересуватися, собака не хоче їсти якщо миска стоїть на підлозі (боляче згинати шию), вважає за краще їсти тільки з таці або з рук. Перестає обтрушуватись, тримає голову здебільшого опущеною. Наверх дивиться, не піднімаючи голови, тільки очима. Якщо тварину покликати збоку, вона буде розгортати все тіло, як корабель, а не повертати голову в бік звуку. У разі вираженої компресії СМ присутня пропріорецептивна атаксія на тазових та грудних кінцівках. Причому хода досить специфічна: на тазових кінцівках ми спостерігаємо гіперметрію, а на грудних семенящу ходу (гіпометрію). Це пов'язане з локалізацією ураження - нижній шийний відділ. Для тазових кінцівок рівень ураження С5-С6, С6-Th1 буде відповідати пошкодженню ВРН, це викликає парапарез та гіперметрію, а для передніх кінцівок даний рівень пошкодження СМ буде відповідати пошкодженню НРН, що викликає парез та гіпометрію.

Діагностика

Для виявлення цієї хвороби використовують різні види візуальної діагностики. Наприклад, на оглядових рентгенографічних знімках можна виявити підвивихи хребців, звуження міжхребцевої щілини, стеноз хребетного каналу, аномалії розвитку хребців. Для більш точної діагностики виконують мієлограму (динамічну), КТ або мієло-КТ (динамічне), МРТ.

МРТ – Т2 зважене зображення шийного відділу хребта. Дискогенна компресія СМ С5–С6МРТ – Т2 зважене зображення шийного відділу хребта. Дискогенна компресія СМ С5–С6

Лікування

Консервативне - передбачає обмеження рухливості та застосування знеболювальних препаратів. Такий вид лікування дає хороші результати на ранніх стадіях хвороби. Тривалість безрецидивного періоду дуже варіабельна.

Кращий результат у довгостроковому періоді дає хірургічне лікування: декомпресія + дистракція + стабілізація. Для досягнення мети можуть бути використані:
• спиці + кістковий цемент + кістковий трансплантат/кейдж;
• ортопедичні гвинти + пластини (DCP \ LCP) + міжхребцевий кейдж;
• транспедикулярні гвинти + міжхребцевий кейдж.

Останнім часом все більшої популярності в лікуванні патологій хребетного стовпа, які пов'язані з нестабільністю, набуває техніка використання транспедикулярних гвинтів. Статистичні дані успішності хірургічного лікування варіює від 33 до 85%. Результат багато в чому залежить від досвіду хірурга, важкості патології та техніки оперативного лікування. При наявності тетраплегії на момент оперативного лікування результат від обережного до несприятливого.

Клінічний випадок оперативного лікування Вобблер-синдрому у лабрадора з використанням транспедикулярних гвинтів та міжхребцевого кейджа

До клініки надійшов собака породи лабрадор. Вік 7 років. Скарги на порушення ходи. Огляд: виражена атаксія, скорочення кроку на грудних та подовження кроку на тазових кінцівках, постуральні реакції на грудних кінцівках в нормі, на тазових знижені, дискомфорт та помірний біль при згинанні шиї. Проведена додаткова діагностика - МРТ шийного відділу. Висновок: дискогенний синдром Вобблера, вентральна компресія С6-С7.

Хірургічне лікування: вентральний доступ до шийного відділу хребта, лінійна тракція/стабілізація С6-С7 за допомогою транспедикулярних гвинтів та міжхребцевого кейджа + створення умов для спондилодеза (перенесення губчастої аутокістки).

Положення пацієнта на операційному століПоложення пацієнта на операційному столі

Вентральний доступ до хребців С6–С7Вентральний доступ до хребців С6–С7
Установка транспедикулярних гвинтів у С6 та С7 (по 2 гвинти у кожний хребець)Встановлення транспедикулярних гвинтів у С6 та С7 (по 2 гвинти у кожний хребець)
Міжхребцевий кейдж
Установка міжхребцевого кейджаВстановлення міжхребцевого кейджа
Міжхребцевий кейдж встановлено Міжхребцевий кейдж встановлено 
Укладання губчастої кісткиУкладання губчастої кістки 
Встановлення з'єднувальних балокВстановлення з'єднувальних балок
Післяопераційна бокова рентгенограма - лікування Вобблер-синдрому з використанням кеджаПісляопераційна бокова рентгенограма

Післяопераційний період пацієнта пройшов без ускладнень. Больовий синдром повністю пройшов через 10-12 днів. Самостійно пересуватися пацієнт почав на 2-у добу після операції. Якість ходи покращилася вже на 4-5-й день. На момент написання статті час спостереження за пацієнтом становить 7 місяців. Скарг на больовий синдром/порушення ходи немає.

 

 

Собаки

Видалення пухлини головного мозку у собакиПерелом хребта у собаки через автотравму - клінічний випадокВиразка дванадцятипалої кишки у собаки - клінічний випадокЛатеральний вивих колінної чашки у собаки - комбінована патологія стегнаЯк зрозуміти, що у собаки болитьКолапс трахеї у собаки - клінічний випадокПолірадикулоневрит у собаки – клінічний випадокМастоцитома у собаки в повіці - клінічний випадокДископатія у собак - хвороба міжхребцевих дисківДискогенний Вобблер–синдром у собаки: ознаки, діагностика, лікуванняТромбоцитопенія у собаки - клінічний випадокПортосистемний внутрішньопечінковий шунт у собакиЯк діставали глисти з серця собакиЛікування вивиху надколінка та гіпоплазії медіального мищелку у собаки - операція PGRКлінічний випадок лікування бульозної хвороби легень у собакиКератокон'юнктивіт у собаки - клінічний випадокКлінічний випадок відновлення пацієнта після ятрогенного переломовивиху у шийному відділі хребтаЛатералізація черпалоподібного хряща при лікуванні брахіцефалічного синдрому у собакиПереломи щелепи у собаки — до чого тут зубиВивих кришталика у собаки породи пекінесНекроз сечового міхура у собаки - клінічний випадокКорекція дисплазії ліктьового суглоба методом PAUL. Клінічний випадокВиразка шлунку у собаки. Клінічний випадокПортосистемний (портокавальний) шунт у собаки - що таке, симптоми, лікуванняДвостороння операція TWO - Корекція розриву передньої хрестоподібної зв'язкиКолоски у собакБрахіцефалічний синдром у собак - що таке та як лікуватиПопереково-крижовий стеноз/Синдром Cauda EquinaГідроцефалія собак. Вентрикулоперітонеальне шунтуванняАтлантоаксіальна нестабільність. Сучасна діагностика та методи лікуванняTPLO та одномоментна корекція вальгусної деформації гомілкиАрахноїдальний дивертикул. Дорсальна геміламінектомия.Лікування синдрому Вобблера у ротвейлера - клінічний випадокПротезування ока собаціОрганозберігаюча операція при остеосаркомі ліктьової кістки з використанням 3D імплантаТоксикологія собакТромбоз брижі у собакиПіометра у собаки. Історія хвороби.Корекція Боталової протокиЯк цуценяті лікувалі перелом та вилікували серцеОперація на стравоході або Що таке куряча кісткаКліщи у собак та котівЛікування дисплазії у собаки. Операція DPO - клінічний випадокОбережно! Бабезіоз!Тепловий удар у собак - ознаки, перша допомога, як уникнути

Рекомендовані статті

17.05.2022
Власникам, Лікарям, Історії пацієнтів
Видалення пухлини головного мозку у собаки
Собаки
Собаки
Собаки

Поставити питання