ВЕТЕРИНАРНА КЛІНІКА В ОДЕСІ
(048) 706 59 06
ru
|
ua
|
Форма зв'язку

Брахіцефалічний синдром у собак - що таке та як лікувати

Розповідає Юлія Гуріна — лікар інтенсивної терапії, член EVECC/VECCS, очільник ВРІТ ветеринарної клініки "Ексвет".

БЦС — брахіцефалічний синдром — це комплексна проблема, пов'язана з дихальною системою. Вона притаманна тваринам-брахіцефалам, тобто зі скороченою  мордою. Якщо ми говоримо про собак, то це представники як малих, так і великих порід: англійські та французькі бульдоги, пекінеси, мопси, мастифи, кане-корсо, бордоський дог, бульмастиф, філа бразілейро тощо.

Мопс - представник брахіцефальної породи.

По суті, БЦС — сукупність декількох аномалій, що пов'язані зі специфічною будовою голови:

• подовжене м'яке небо,
• вузькі ніздрі,
• перерозвинені гортанні мішки,
• порушення функцій хрящів в гортані.

Все це заважає собаці нормально вдихати повітря.

Як проявляється БЦС

Перше, що помічає власник — собачка хропе, коли спить. Це здається милим, а насправді — патологія. При навантаженнях такі собаки починають  хрипіти, хрюкати, фиркати, слизові оболонки у них стають яскраво-червоними. Жити з цим можна. Але погано. Будь-яке навантаження — фізичне, емоційне, стрес, біль, спека — призводить до погіршення дихання, може викликати набряк дихальних шляхів, непритомність, зупинку дихання аж до летального результату.

Ускладнення БЦС

Пряме ускладнення БЦС — це тепловий удар. Оскільки у собак основна регуляція температури відбувається через дихання, а у собак з ускладненим диханням ускладнена й вентиляція, вони апріорі схильні до теплового удару.

Ще одне ускладнення — гастрит. Тварина, яка дихає важко, може "надихати" повний шлунок повітря, це називається аерофагія, що й викликає гастрит.
Своєю чергою, гастрит може привести до відрижки, блювотні маси можуть потрапити у дихальні шляхи та спровокувати аспіраційну пневмонію, що часто буває.
Крім того, на фоні тривалої дихальної недостатності може розвинутися гіпертрофія серцевого м'яза, що веде до вторинної серцевої недостатності.

Бум пацієнтів з БЦС зазвичай приходиться на теплу пору року, коли при високій температурі довкілля собаки отримують фізичні навантаження або їх просто вивозять на пляж у спеку.

Собака починає задихатися — як це відбувається

Тварина починає дихати відкритим ротом, трохи затягуючи повітря. Дихання прискорюється. Собака витягує голову, розставляє лапи, намагається вдихнути, це супроводжується дуже сильними хрипами, підвищеним слиновиділенням. Дихання може повністю зупинитися.
При таких симптомах відразу треба везти тварину в клініку!

 

Що ми робимо для стабілізації пацієнтів з дихальною недостатністю внаслідок БЦС

Інтенсивна терапія:

1) вводимо собаку в медикаментозний сон, щоби встановити дихальну трубку, через яку забезпечуємо нормальну вентиляцію;
2) підключаємо кисень;
3) робимо спеціальні інгаляції з препаратами, що розширюють бронхи, з препаратами для зняття набряку з дихальних шляхів;
4) проводимо інфузійну терапію, аби відновити тиск;
5) якщо зупинка дихання була тривалою, можуть виникнути вторинні ушкодження головного мозку через кисневу недостатність, у таких випадках ми вводимо препарати, які знімають набряк з головного мозку.

Медикаментозний сон підтримуємо в середньому 4-6 годин. Весь цей час собака знаходиться під безперервним моніторингом.

Стабілізація собаки з БЦС у відділенні реанімації та інтенсивної терапії

Хірургічне лікування БЦС

Після стабілізації пацієнт частіше за все направляється на оперативну корекцію БЦС. Хірург видаляє м'яке небо (палатопластика), гіпертрофовані гортанні мішечки, розширює ніздрі (алапластика), якщо є порушення роботи хрящів гортані, проводить латералізацію хрящів гортані.

Фрагмент операції з видалення м'якого неба у собаки з БЦС.Фрагмент операції з видалення м'якого неба у собаки з БЦС.

Ніздрі собаки-брахіцефала до та після алапластики.Ніздрі собаки-брахіцефала до та після алапластики.

Іншого способу кардинального лікування БЦС не існує. Операцію краще зробити у плановому порядку, не очікувати екстреної необхідности. Рекомендується проводити корекцію БЦС собакам у віці 6-8 місяців. Так можна уникнути вторинних проблем, ускладнень для здоров'я та загрози для життя улюбленця, зберегти його нормальну якість життя. 

У ветеринарній клініці "Ексвет" операції з корекції брахіцефалічного синдрому проводяться регулярно.

Собаки

Видалення пухлини головного мозку у собакиПерелом хребта у собаки через автотравму - клінічний випадокВиразка дванадцятипалої кишки у собаки - клінічний випадокЛатеральний вивих колінної чашки у собаки - комбінована патологія стегнаЯк зрозуміти, що у собаки болитьКолапс трахеї у собаки - клінічний випадокПолірадикулоневрит у собаки – клінічний випадокМастоцитома у собаки в повіці - клінічний випадокДископатія у собак - хвороба міжхребцевих дисківДискогенний Вобблер–синдром у собаки: ознаки, діагностика, лікуванняТромбоцитопенія у собаки - клінічний випадокПортосистемний внутрішньопечінковий шунт у собакиЯк діставали глисти з серця собакиЛікування вивиху надколінка та гіпоплазії медіального мищелку у собаки - операція PGRКлінічний випадок лікування бульозної хвороби легень у собакиКератокон'юнктивіт у собаки - клінічний випадокКлінічний випадок відновлення пацієнта після ятрогенного переломовивиху у шийному відділі хребтаЛатералізація черпалоподібного хряща при лікуванні брахіцефалічного синдрому у собакиПереломи щелепи у собаки — до чого тут зубиВивих кришталика у собаки породи пекінесНекроз сечового міхура у собаки - клінічний випадокКорекція дисплазії ліктьового суглоба методом PAUL. Клінічний випадокВиразка шлунку у собаки. Клінічний випадокПортосистемний (портокавальний) шунт у собаки - що таке, симптоми, лікуванняДвостороння операція TWO - Корекція розриву передньої хрестоподібної зв'язкиКолоски у собакБрахіцефалічний синдром у собак - що таке та як лікуватиПопереково-крижовий стеноз/Синдром Cauda EquinaГідроцефалія собак. Вентрикулоперітонеальне шунтуванняАтлантоаксіальна нестабільність. Сучасна діагностика та методи лікуванняTPLO та одномоментна корекція вальгусної деформації гомілкиАрахноїдальний дивертикул. Дорсальна геміламінектомия.Лікування синдрому Вобблера у ротвейлера - клінічний випадокПротезування ока собаціОрганозберігаюча операція при остеосаркомі ліктьової кістки з використанням 3D імплантаТоксикологія собакТромбоз брижі у собакиПіометра у собаки. Історія хвороби.Корекція Боталової протокиЯк цуценяті лікувалі перелом та вилікували серцеОперація на стравоході або Що таке куряча кісткаКліщи у собак та котівЛікування дисплазії у собаки. Операція DPO - клінічний випадокОбережно! Бабезіоз!Тепловий удар у собак - ознаки, перша допомога, як уникнути

Рекомендовані статті

17.05.2022
Власникам, Лікарям, Історії пацієнтів
Видалення пухлини головного мозку у собаки
Собаки
Собаки
Собаки

Поставити питання