Оваріоремінантний синдром або чому після стерилізації у тварини тічка
Розповідає хірург Інна Миколаївна Цісельська.

Іноді власники тварин стикаються з такою проблемою, як тічка через кілька місяців після стерилізації улюблениці. Поведінка стає особливо грайлива, можуть бути з петлі криваві виділення, і на самку реагують самці. Симптоми часто мають циклічний характер, з'являються та зникають раз на 3-8 місяців.
Існує так званий «оваріоремінантний синдром» або «синдром ремінантного яєчника» - стан організму, коли в ньому присутня функціональна частина яєчника й продукує естроген. Це і викликає стан еструсу (простими словами - тічку). На УЗД зазвичай у таких випадках це може візуалізуватися як кістозні утворення в місцях, де анатомічно розташовані яєчники, або ж на тілі матки. У рідкісному випадку це можливо побачити й на кишківнику.
Однією з основних причин оваріоремінантного синдрому є неповне видалення тканин яєчників при стерилізації - оваріогістеректомії (ОГЕ). Також може виникнути реваскуляризація тканин яєчника через потрапляння їх на навколишні органи при травмуванні самого яєчника під час видалення. Реваскуляризація - це відновлення судин та в результаті часткове відновлення органу і його функціональності в будь-якій ділянці організму. Таким чином, потрапляючи на будь-який з близько розташованих органів, частина тканини яєчника, навіть якщо розмір складає менш як 0,1 см, з часом відновлює свою функцію та виробляє естроген майже повною мірою.
У даній ситуації вихід один - видалення залишків самого яєчника з організму. Тільки повне вилучення органу, що продукує гормон, може позбавити від проблеми, спричиненої цим гормоном.
Ми не рекомендуємо цього робити. Дані таблетки є гормональними препаратами й можуть викликати онкологічні захворювання та/або різні неопластичні процеси. Крім однієї проблеми у тварини може виникнути ще одна і вже значно вплинути на якість життя улюбленця.
На жаль, такі ускладнення як оваріоремінатний синдром періодично трапляються. Не варто боятися ще однієї операції, варто боятися наслідків, якщо її не зробити. А лікарі зі свого боку зроблять все максимально комфортно для вашого улюбленця та вас. Важливо пам'ятати правило: власники не проти лікарів і лікарі не проти власників, а власники і лікарі проти однієї проблеми!