ВЕТЕРИНАРНА КЛІНІКА В ОДЕСІ
(048) 706 59 06
ru
|
ua
|
Форма зв'язку

Дентальна корекція гризунам та кроликам - чому це важливо

Консультує фахівець з дрібних ссавців ветеринарної клініки “Ексвет” Анастасія Антоненко.

Лікар-екзотолог "Ексвет" Анастасія Антоненко надає наркоз морській свинці перед дентальною корекцією

Дентальна корекція — це усунення проблем, пов'язаних з надмірним зростанням зубів у кроликів та таких травоїдних гризунів, як морські свинки, шиншили, дегу. Зуби в них ростуть усе життя, не мають як таких коренів та є відкритокорінними. При патології зуби ростуть неправильно, та ранять щоки та язик. Тваринка не може нормально їсти. Частіше за все надмірне зростання зубів обумовлено хибним харчуванням, травмою, іноді генетичною схильністю.

🔶Симптоми надмірного зростання зубів: тварина намагається, але не може взяти корм, тече слина, звірятко тре лапками мордочку, худне. Коли проблема запущена, можуть з'явитися свищі та абсцеси на нижній щелепі. 

Чим раніш почати боротися з проблемою, тим більше шансів на відновлення нормального стану та способу життя тварини. Інакше улюбленець не зможе взагалі їсти самостійно. При тривалому несприятливому процесі, наприклад, у морських свинок може з'являтися слабкість масетерів, а іноді трапляється вивих нижньощелепного суглоба, тварина не може жувати самостійно навіть після корекції. В кращому випадку його доведеться примусово годувати до кінця життя зі шприца.

🔶Дентальна корекція полягає в підпилюванні крючків та ревізії комісур (приясенні кишені). Просто підпиляти зубки замало, треба перевірити, чи не застрягла у ротовій порожнині їжа, чи нема абсцесів, зубів, що хитаються. Якщо зуб хитається або уражений карієсом, іноді треба його видалити.

Роблять  корекцію під загальним наркозом. Якщо тварина почувається дуже погано, ослабло, спочатку його треба стабілізувати  — зняти біль та годувати примусово кілька днів, бо  виснажених ослаблених тварин оперувати ризиковано.

🔶Основна профілактика надмірного зростання зубів у кроликів, шиншил, морських свинок та дегу — правильне харчування. Близько 85% раціону має складати сіно, трав'яний корм у гранулах — максимум столова ложка на добу, зелень, овочі. Сіно має бути преміум-класа, складатися в основному з тимофіївки. В дешевому сіні тимофіївки зазвичай нема й воно недостатньо сточує зуби. 

Зерновий корм гризунам давати не варто, він посилює проблеми з зубами. Багато хто думає, що твердий зерновий корм допомагає сточувати зуби, але це не так. Навпаки, він швидше насичує та не дає стимулу довго жувати, що може призвести до неправильної роботи ШКТ. До того ж зерно часто робить відколи на зубах, до них потрапляє інфекція.

Кожні пів року тваринам, навіть здоровим, рекомендований профілактичний огляд ротової порожнини фахівцем. Власник самостійно може хоча б раз на два місяці дивитися на різці (передні зубки), якщо є невеличке викривлення, зміна кольору — це вже привід звернутися до лікаря.

Важливо! Кроликам та травоїдним гризунам — морським свинкам, шиншилам, дегу — не можна голодувати! Голодування при будь-яких патологіях, в том числі через проблеми з зубами, викликає незворотні процеси в ШКТ та печінці, призводить до шлунково-кишкового стазу та можна втратити тварину навіть після лікування.

Якщо тварина не їсть більш ніж 4-6 годин, немає дефекації більш ніж 4-6 годин — негайно звертайтеся до лікаря! Якщо немає можливості екстрено звернутися до ветеринарної клініки для гризунів, треба хоча б нагодувати тварину примусово. Це роблять за допомогою шприца, спеціальним кормом для травоїдних, розведеним з водою. Шприц треба вводити до ротової порожнини досить глибоко. Необхідну кількість корма на добу вказано на упаковці. Годувати треба кожні 1-2 години (в том числі вночі) по 2-6 мл. Тварина може плюватися, але наша ціль — будь-що її нагодувати!

При цьому хворих тварин треба зважувати двічі на добу, щоби оцінити ефективність примусового годування. Тварина не має втрачати вагу! Обов'язково потрібно слідкувати за кількістю та кратністю стільця. Та в будь-якому разі шукайте можливість показати пацієнта лікарю, який спеціалізується на гризунах та зайцеподібних.

Морська свинка після дентальної корекції

Рекомендовані статті

30.03.2022
Власникам, Поради лікаря
Утримання декоративних щурів
Екзоти
24.03.2022
Власникам, Поради лікаря
Декоративні щури - що треба знати про них
Екзоти
Екзоти | Нове

Поставити питання