Кролик, якому перелили кров собаки
або ЧИ ГАВКАЄ КРОЛИК П'ЯТИК?
У нас для вас ще одна унікальна історія - і ми не перебільшуємо, такого ви точно ще не чули. Розповідає Анастасія Володимирівна Антоненко - екзотолог ветеринарної клініки "Ексвет".

А сталася ця історія ще в серпні. До нас потрапив дорослий кролик П`ятик. Він декілька днів до прийому погано їв і став млявий.
- Кролик зневоднений, і в нього дуже бліді слизові оболонки - це поганий симптом, який може вказувати на дуже небезпечний стан.
- Загальний аналіз крові - збільшення рівня лейкоцитів (клітини запалення) і значне зменшення показників червоної крові (анемія).
- Біохімія крові - завищені трансамінази (печінкові показники).
- Зробили рентген легень, щоб виключити кровотечу в грудну порожнину - там все добре.
- УЗД черевної порожнини - виявили збільшену печінку, зниження моторики шлунково-кишкового тракту і вільну рідину, але в недостатній кількості для її пункції на аналіз.
Зміни в показниках печінки в цьому випадку вторинні, тому, що кролик нормально не харчувався деякий час. А не харчувався через те, що йому було погано. Тобто супутній діагноз шлунково-кишковий стаз. А основний? Здогадки вже були, але треба все перевірити в динаміці та підтвердити.
Ми припустили, що анемія розвинулася поступово, за великий проміжок часу. Кролики за своєю природою тварини-"жертви", можуть тижнями й навіть місяцями не показувати, що їх щось турбує і їм погано.
П`ятика помістили в стаціонар інтенсивної терапії для екзотичних тварин. Почали антибіотикотерапію, інфузію з постійною швидкістю розчинами зі знеболювальними препаратами. Примусово годували, оскільки цим видам тварин не можна голодувати більш як 8 годин, а наш кролик вже деякий час недоїдав. А ще почали вводити кортикостероїди, які вкрай рідко використовуються для цього виду тварин.

Наступного дня кролик почувався трохи краще. По УЗД покращилася моторика ШКТ, вільної рідини в черевній порожнині було ще менше. Тобто ми виключили кровотечу, а вільна рідина там зібралася із-за порушеної моторики шлунково-кишкового тракту, це була не кров, а випіт. При цьому по загальному аналізу крові анемія ніяк не змінилася: ані в кращу, але і не в гіршу сторону.
Попередній основний діагноз - аутоімунна гемолітична анемія. Тобто організм кролика виробляє антитіла, які руйнують його власні еритроцити. І саме кортикостероїди в цьому випадку повинні пригнітити імунітет, щоб він перестав виробляти ці антитіла.
Ми вирішили зробити П'ятику гемотрансфузію - переливання продуктів крові, і тим виграти час, щоб кортикостероїди почали діяти, бо це займає декілька днів. Але де взяти кров?
Банку крові для кроликів в нас та взагалі в Одесі, на жаль, не існує. А для цього кролика потрібно було б мінімум 2 здорових і великих кролика-донора, знайти їх на той момент було неможливо. Тому ми прийняли нестандартне рішення: ПЕРЕЛИТИ КРОЛИКУ СОБАЧУ ЕРИТРОЦИТАРНУ МАСУ. До цільної крові не було прямих показань, та й був вище ризик побічних дій, які бувають при ксенотранфузіі - переливанні продуктів крові між різними видами.

Кролик добре переніс цю процедуру і почав їсти самостійно ще до закінчення переливання. Наступного дня показники крові значно покращились. Стан кролика також покращився і його виписали додому під пильний контроль власників. Лікування поки продовжується. Регулярно П'ятик приходить до лікаря-екзотолога на контроль загального аналізу крові. Наразі він почувається добре, рецидиву анемії немає. Ми певні: собачий продукт крові врятував йому життя.
І - ні, П'ятик не гавкає )